Upravit stránku

Testovaný Hořák MultiBio byl spojen s kotlovým tělesem společnosti Slokov o výkonu 30 kW. Jako palivo bylo použito devět různých receptur (směsí) peletovaného agropaliva a jako referenční palivo byly použity dřevěné pelety. Testy byly provedeny v laboratoři ÄFAB vLidköpingu ve Švédku mezi lednem a dubnem 2012.

Hořák reaguje pružně na změnu nastavení a chová se velice vyrovnaně. Řídící jednotka hořáku je obdivuhodně jednoduše ovladatelná a dovoluje nastavení několika parametrů, a tak je možné spalovací proces optimálně přizpůsobit různým druhům paliva. Funkce čištění spalovací komory při vypnutí hořáku funguje výborně a spalovací komora je vždy kompletně vyčištěna a připravena pro další cyklus zapálení i v případě že, palivo tvořilo velké spečence. Výsledky ukazují velmi vyrovnané parametry spalování bez ohledu na palivo jak z pohledu emisí, tak i z pohledu účinnosti. Z pohledu normy EN 303-5 splňuje hořák (s velkou rezervou) emisní požadavky na obsah OGC i CO. Je důležité poznamenat, že hořák prošel i požadavky na obsah CO ve spalinách německé normy BAFA – jedné z nejpřísnějších norem na světě. Z pohledu spolehlivosti a účinnosti – má MultiBio téměř unikátní výsledky. Přestože jsme neprováděli dlouhodobé měření (například měření trvající několik týdnů), používali jsme kotel pro vytápění naší budovy od ledna do dubna 2012. Během této doby běžel hořák spolehlivě na různé druhy rostlinných pelet, které jsme testovali.

V praxi to znamená, že hořák pracoval tři dny bez jakéhokoliv dohledu nebo změn v nastavení. V žádném případě se nestalo, že by byl porušen/přerušen spalovací proces, nebo že by hořák nefungoval. Výkonové parametry a nízké emise byly vyrovnané po celou dobu provozu hořáku. MultiBio byl ze všech testovaných hořáků v laboratoři ÄFAB první hořák, který byl schopen bezproblémového a nepřetržitého provozu při částečném zatížení s agropeletami jako palivem.

Účinnost kotlového tělesa byla při plném výkonu v rozmezí 80 až 90 % a při částečném zatížení v pásmu 77- 88 %, tuto účinnost můžeme označit jako velmi dobrou. Nicméně pokud se kotel zapojí v kombinaci s adekvátní akumulační nádobou, nebo pokud se zvětší izolace kotlového tělesa, může se účinnost ještě o pár procentních bodů zlepšit. Kotle by měl být vybaveny, alespoň pokud se používají agro pelety s vyšším obsahem popela, automatickým odpopelňovacím zařízením, aby se zvýšil uživatelský komfort.

Tento kotel s hořákem dokazuje, že je možné zkonstruovat technologii, která si poradí se složitým spalováním agropaliva v malých výkonech vhodných pro farmy nebo menší a střední objekty. Tento kotel vytváří novou tržní příležitost a možnost zužitkovat zbytky pocházející z okolní zemědělské produkce. Závěr ÄFAB po testování kotle je tento:  MultiBio je výbornou cestou ke spalování všech typů peletovaného paliva.  Pracuje výborně na rostlinné i dřevěné pelety. Hořák má výjimečnou schopnost spalovat obtížná paliva s extrémně dobrými výsledky.
Zprávu v angličtině je možné si přečíst přímo na stránkách laboratoře ÄFAB
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti