Upravit stránku

Jak vybrat kotel na pelety?

V tomto článku bychom Vás rádi krátce seznámili s problematikou výběru peletového kotle

Proč kotel na pelety?

Současné kotle na pelety mají proti klasickým kotlům na tuhá palivo několik zásadních výhod.

  • Zjednodušená obsluha - na rozdíl od neautomatizovaných kotlů, vhodných pro spalování např. kusového dřeva nebo uhlí není nucena obsluha chodit v krátkých časových intervalech ke kotli a přidávat do něj palivo. Automatické peletové kotle mají násypku, která je schopna zásobovat kotel plynule po dobu 2 - 5 dnů (dle velikosti násypky) a tím se výrazně snižuje frekvence dosypávání palivo obsluhou.
  • Nízké emise - peletové kotle jsou v v naprosté většině případů dnes zařazeny do 4. nebo 5. emisní třídy a tím je zaručena jejich ekologičnost. Nehrozí tedy žádné problémy v budoucnosti, kdy se zjevně budou stále snižovat povolené limity vypouštěných emisí.
  • Tepelná pohoda - automatické peltové kotle se dají jednoduše řídit z pokoje klasickým pokojovým termostatem. Je tedy možné nastavit různé teploty v průběhu dne a noci.

Jaké existují kotle na pelety?

Zde bych si dovolil rozdělení na typy paliv, které dokáží kotle spalovat. Ač by se to mohlo zdát jako jednoduché, tak i pelety se liší svojí kvalitou a hlavně složením.

  • Kotle na pelety dřevěné čisté - do této kategorie spadá největší množství výrobců a to jak českých, tak zahraničních. Kotle v této kategorii spalují pouze čisté dřevěné pelety, pokud možno splňující normu ENplus A1
  • Kotle na pelety dřevěné průmyslové - v této kategorii se pohybuje menší množství výrobců, kteří si při spalování ve svých kotlích dokáží poradit s větším množstvím popela
  • Kotle tzv. multipalivové - do této skupiny patří hlavně naše kotle MultiBio. Tyto kotle vynikají ve spalování široké palety pelet a to jak dřevěných, tak rostlinných. Výhoda spalování rostlinných pelet tkví především v jejich ceně. Cena rostlinných pelet je až o polovinu nižší než u pelet dřevěných. Kotle na pelety MultiBio si díky svojí unikátní vnitřní konstrukci dokáží poradit i se spalováním rostlinných pelet vyrobených z vysoce spékavých materiálů, jako je např. obilná sláma nebo seno.

Jak si tedy vybrat kotel na pelety?

Při výběru kotle se snažte sledovat několik parametrů:

  • Kotel by měl být multipalivový - ideální kotel je takový, ve kterém můžete použít velké množství různých paliv. Při takovéto diverzifikaci budete mít vždy přístup ke kvalitnímu a levnému topení pro Váš objekt.
Podpořte české výrobce a kupujte české kotle - kvalita kotlů a hořáků dovážených z jiných zemí často velice pochybná a mnoho dovozců zákazníkům přímo lže. Tyto lži se týkají druhů paliv, které je možné v kotlích spalovat, výkonů i dalších věcí. Řada kotlů se navíc prokazuje poněkud "pochybnými" certifikacemi ze zkušeben mimo ČR. V ČR provádí certifikace Strojírenský zkušební ústav se sídlem v Brně a je jako certifikační autorita uznáván ve většině zemí EU.
Hledejte výrobce s rychlým a kvalitním servisem - pro zákazníka by také měla být rozhodující rychlost a kvalita případného servisu a dostupnost náhradních dílů. Jako u každého stroje může dojít i u automatického kotle na pelety k poruše a této chvíli je důležité, aby se výrobce postavil k servisu čelem a provedl ho co nejrychleji. O zkušenost strávit několik dní v nevytopeném domě v mrazech asi žádný zákazník nestojí.
Nestyďte se vyzkoušet si Vaše palivo - kotel na pelety budete užívat po mnoho let a bude záležet na Vás, čím v něm budete topit. Mnoho výrobců a dovozců slibuje spalování v podstatě čehokoliv co vám přijde pod ruku. Nebojte se před koupí udělat topnou zkoušku. Každý solidní výrobce nebo dovozce by vám měl předvést, že vámi vybrané palivo v jeho výrobku hoří stabilně a kotel při spalování dosahuje požadovaných parametrů. Topná zkouška na vaše palivo by měla trvat minimálně 3 hodiny a měli byste mít možnost být celou dobu u zkoušky přítomni. Tak budete mít jistotu, že palivo bude hořet a nebudete ho muset měnit.

Kupte si kotel s automatickým odpopelněním - automatické odpopelnění Vám ulehčí život s automatickým kotlem na pelety. Nebudete muset tak často do kotelny vysypávat peplník. Jako další, nemalou výhodu musíme také uvést snížení prašnosti v kotelně na minimum. Popelníky firmy MultiBio jsou kontruovány tak, že je možné je bez otevření odepnout od kotle a v klidu s nimi vyjet až na místo jejich vyprázdnění. V kotelně takl nevzniká oblak prachu, tak typický pro klasické vybírání popela.

Doufám, že vám naše rady pomohou při výběru vašeho nového automatického kotle na pelety.

Nahoru