Upravit stránku

Jak vybrat kotel na pelety?

V tomto článku bychom Vás rádi krátce seznámili s problematikou výběru peletového kotle

Proč kotel na pelety?

Současné kotle na pelety mají proti klasickým kotlům na tuhá palivo několik zásadních výhod.

  • Zjednodušená obsluha - na rozdíl od neautomatizovaných kotlů, vhodných pro spalování např. kusového dřeva nebo uhlí není nucena obsluha chodit v krátkých časových intervalech ke kotli a přidávat do něj palivo. Automatické peletové kotle mají násypku, která je schopna zásobovat kotel plynule po dobu 2 - 5 dnů (dle velikosti násypky) a tím se výrazně snižuje frekvence dosypávání palivo obsluhou.
  • Nízké emise - peletové kotle jsou v v naprosté většině případů dnes zařazeny do 4. nebo 5. emisní třídy a tím je zaručena jejich ekologičnost. Nehrozí tedy žádné problémy v budoucnosti, kdy se zjevně budou stále snižovat povolené limity vypouštěných emisí.
  • Tepelná pohoda - automatické peltové kotle se dají jednoduše řídit z pokoje klasickým pokojovým termostatem. Je tedy možné nastavit různé teploty v průběhu dne a noci.

Jaké existují kotle na pelety?

Zde bych si dovolil rozdělení na typy paliv, které dokáží kotle spalovat. Ač by se to mohlo zdát jako jednoduché, tak i pelety se liší svojí kvalitou a hlavně složením.

  • Kotle na pelety dřevěné čisté - do této kategorie spadá největší množství výrobců a to jak českých, tak zahraničních. Kotle v této kategorii spalují pouze čisté dřevěné pelety, pokud možno splňující normu ENplus A1
  • Kotle na pelety dřevěné průmyslové - v této kategorii se pohybuje menší množství výrobců, kteří si při spalování ve svých kotlích dokáží poradit s větším množstvím popela
  • Kotle tzv. multipalivové - do této skupiny patří hlavně naše kotle MultiBio. Tyto kotle vynikají ve spalování široké palety pelet a to jak dřevěných, tak rostlinných. Výhoda spalování rostlinných pelet tkví především v jejich ceně. Cena rostlinných pelet je až o polovinu nižší než u pelet dřevěných. Kotle na pelety MultiBio si díky svojí unikátní vnitřní konstrukci dokáží poradit i se spalováním rostlinných pelet vyrobených z vysoce spékavých materiálů, jako je např. obilná sláma nebo seno.

Jak si tedy vybrat kotel na pelety?

Při výběru kotle se snažte sledovat několik parametrů:

  • Kotel by měl být multipalivový - ideální kotel je takový, ve kterém můžete použít velké množství různých paliv. Při takovéto diverzifikaci budete mít vždy přístup ke kvalitnímu a levnému topení pro Váš objekt.
Podpořte české výrobce a kupujte české kotle - kvalita kotlů a hořáků dovážených z jiných zemí často velice pochybná a mnoho dovozců zákazníkům přímo lže. Tyto lži se týkají druhů paliv, které je možné v kotlích spalovat, výkonů i dalších věcí. Řada kotlů se navíc prokazuje poněkud "pochybnými" certifikacemi ze zkušeben mimo ČR. V ČR provádí certifikace Strojírenský zkušební ústav se sídlem v Brně a je jako certifikační autorita uznáván ve většině zemí EU.
Hledejte výrobce s rychlým a kvalitním servisem - pro zákazníka by také měla být rozhodující rychlost a kvalita případného servisu a dostupnost náhradních dílů. Jako u každého stroje může dojít i u automatického kotle na pelety k poruše a této chvíli je důležité, aby se výrobce postavil k servisu čelem a provedl ho co nejrychleji. O zkušenost strávit několik dní v nevytopeném domě v mrazech asi žádný zákazník nestojí.
Nestyďte se vyzkoušet si Vaše palivo - kotel na pelety budete užívat po mnoho let a bude záležet na Vás, čím v něm budete topit. Mnoho výrobců a dovozců slibuje spalování v podstatě čehokoliv co vám přijde pod ruku. Nebojte se před koupí udělat topnou zkoušku. Každý solidní výrobce nebo dovozce by vám měl předvést, že vámi vybrané palivo v jeho výrobku hoří stabilně a kotel při spalování dosahuje požadovaných parametrů. Topná zkouška na vaše palivo by měla trvat minimálně 3 hodiny a měli byste mít možnost být celou dobu u zkoušky přítomni. Tak budete mít jistotu, že palivo bude hořet a nebudete ho muset měnit.

Kupte si kotel s automatickým odpopelněním - automatické odpopelnění Vám ulehčí život s automatickým kotlem na pelety. Nebudete muset tak často do kotelny vysypávat peplník. Jako další, nemalou výhodu musíme také uvést snížení prašnosti v kotelně na minimum. Popelníky firmy MultiBio jsou kontruovány tak, že je možné je bez otevření odepnout od kotle a v klidu s nimi vyjet až na místo jejich vyprázdnění. V kotelně takl nevzniká oblak prachu, tak typický pro klasické vybírání popela.

Doufám, že vám naše rady pomohou při výběru vašeho nového automatického kotle na pelety.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti